Choć buddyzm ciekawi i inspiruje miliony ludzi, to niewiele osób jest w stanie powiedzieć coś więcej o samym Buddzie. “Budda. Portret człowieka przebudzonego” autorstwa Karen Armstrong stanowi doskonałą pozycję dla wszystkich zainteresowanych życiem, jakie wiódł Siddhartha Gautama Buddha oraz sytuacją społeczno-gospodarczą, która mu towarzyszyła.

Budda, jakiego nie znamy

Karen Armstrong to autorka wielu popularnych pozycji dotyczących historii wierzeń. Napisała ona m.in. “Krótką historię islamu” czy też ” Historię Boga”, gdzie opisuje jego ewolucję w różnych religiach monoteistycznych.

Budda. Portret człowieka przebudzonego” to kolejna pozycja w dorobku brytyjskiej autorki i badaczki, która porusza tematykę wierzeń. Tym razem na celowniku znalazł się buddyzm, a konkretnie sam jego założyciel, czyli Gautama Budda.

Sam buddyzm, który jest systemem religijno-filozoficznym zyskuje ostatnimi czasy wyznawców na całym świecie. Jednak ile tak naprawdę wiemy o samym Przebudzonym oraz jego życiu.

Książka Karen Armstrong pozwala czytelnikowi zagłębić się w życie założyciela jednej z najbardziej fascynujących systemów religijno-filozoficznych świata, które pozwoliły milionom osób na całym świecie odnaleźć spokój i harmonię w życiu.

Pozycja ta odpowiada na wiele nurtujących pytań dotyczących Buddy, dzięki czemu czytelnik jest w stanie zrozumieć to, czym kierował się Siddhartha, tworząc swój światopogląd, aby w konsekwencji tego doznać oświecenia i przekazywać nauki kolejnym osobom.

Budda. Portret człowieka przebudzonego – życie osobiste jednego z najważniejszych ludzi w historii świata

Konterfekt Buddy, z jakim mamy do czynienia podczas lektury książki ukazuje nam autora nauk, które poznać możemy czytając, chociażby Dhammapadę, ukazuje nam go jako człowieka z krwi i kości.

Dzięki książce “Budda. Portret człowieka przebudzonego” czytelnik jest w stanie odkryć jedną z najważniejszych postaci światowej historii jako realną osobę, a nie jedynie miraż.

Pozycja ta stanowi również doskonały nośnik wiedzy dla wszystkich tych, którzy czują się nieco zagubieni w buddyzmie, a chcieliby swoją wiedzę uzupełnić.

Autorka zgrabnie prowadzi czytelnika za rękę po fascynującej historii Siddharthy, wyjaśniając wpływ jego doświadczeń na późniejsze nauki.

Napisana w sposób zrozumiały i przejrzysty oraz zawierająca pouczający wydźwięk książka z pewnością stanowić będzie ważny element w przypadku chęci zrozumienia buddyzmu i kultury mu towarzyszącej. Okraszona wieloma ciekawostkami jest pozycją cenną z punktu widzenia literatury historycznej.

To również świetna biografia człowieka poszukującego własnej drogi życia, która zaprowadzi go do szczęścia i harmonii.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com