Trzeba przyznać, że postęp cywilizacyjny z dnia na dzień jest coraz większy. Wystarczy tylko, że rozejrzymy się wokół siebie aby stwierdzić, iż w naszym życiu na co dzień obecne są różnego rodzaju wynalazki, dzięki którym nasz byt jest o wiele łatwiejszy. Przykładem może być chociażby smartfon, który umożliwia nam połączenie z innymi osobami w kilka sekund, jak również wejście do internetu. Jak jednak pewne wynalazki, zjawiska technologiczne wytłumaczyć dzieciom, które dopiero uczą się otaczającego je świata. Trzeba przyznać, że jest to niełatwe zadanie, które jednak może nam się udać, jeżeli wyposażymy się w odpowiednią lekturę. Taką książką może być “Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” autorstwa Marii Mazurek, Ryszarda Tadeusiewicza i Marcina Wierzchowskiego.

Przyjaźń z robotem

Sięgając po tą książkę nie można jednak dziecka pozostawiać jej sam na sam, ponieważ podczas czytania dziecko będzie miało do nas na pewno najróżniejsze pytania odnośnie robotów i wszystkiego co z tym związane. Również osoba dorosła, która ma problem z takimi pojęciami, jak booty oraz algorytmy powinna zapoznać się z treścią tej książki, gdzie wszystko jest naprawdę bardzo przyjemnie wyjaśnione. Na samym wstępie poznajemy Alicję, która mieszka w jednym domu z rodzicami i małym bratem. Pewnego dnia do domu Alicji wprowadza się …robot o imieniu Basia, który od tej pory ma być pomocą dla całej rodziny. Czy tak faktycznie będzie? Czy ten robot humanoidalny zastąpi Alicje podczas odrabiania lekcji a jej małemu bratu będzie zmieniał pieluchę? Czy już niedługo nie będzie trzeba nic robić, ponieważ wszystko za nas będą robić ludzie? Alicja bacznie przygląda się Basi i temu co ona robi.

Czy ludzie są potrzebni?

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” Marii Mazurek, Ryszarda Tadeusiewicza i Marcina Wierzchowskiego to możliwość poznania robotów, które z wyglądu niczym nie różnią się od człowieka. Do tego są w stanie wykonać o wiele więcej rzeczy, które już wcześniej na pewno zmęczą człowieka. Czy jednak już niedługo ludzie nie będą do niczego potrzebni? Dowiemy się tego z książki po którą naprawdę warto sięgnąć. Basia jest dobrze wyszkolonym robotem, jednak stanowi ona ogromną zagadkę dla Alicji, która swoimi ciekawskimi pytaniami zajmuje tatusia i wuja z innego kraju Czy Alicja pojmie na czym tak naprawdę polega sztuczna inteligencja? Czy robot może obdarzyć kogoś uczuciem? Dziecko zawsze będzie doskonale bawiło się poznając historię Alicji oraz robota humanoidalnego Basi.

People obraz autorstwa yanalya - www.freepik.com